shutterstock_1059916187.jpg
shutterstock_1930973966.jpg

Stomatologie

Stomatologická ordinace

Nemocnice Český Krumlov, a.s. není poskytovatelem těchto zdravotních služeb. Ordinace je provozována soukromým majitelem v prostorách nemocnice.

MUDr. Hana Klosse

Na Moráni 346
381 01 Český Krumlov
+420 380 712 168

Naše ordinace poskytuje komplexní zubní péči dětem, dorostu i dospělým osobám. Specializujeme se na obor parodontologie, ale provádíme i záchovnou stomatologii, protetické práce i estetickou stomatologii včetně bělení zubů laserem. Ke stomatologickým výkonům využíváme vlastní léčebný laser, kterým bezpečně ošetříme váš chrup. Naší prioritou je, přistupovat trpělivě, odpovědně a individuálně ke každému našemu pacientovi. Jsme profesionálové a proto se vždy snažíme, aby z naší ordinace každý klient odcházel s dobrým a zdravým chrupem. Všem bez rozdílu věnujeme stejnou péči, protože víme, že všichni naši pacienti mají nárok na kvalitně odvedenou práci.

Estetická stomatologie a bělení zubů

Naším zájmem je, aby vaše zuby byly jednak co nejlépe a kvalitně ošetřené, ale také, aby měly i dokonale estetický vzhled. Toho lze dosáhnou použitím moderních postupů a materiálů, které vám můžeme nabídnout, aby vaše zuby byly krásné a bílé. Estetická stomatologie není jen bělení zubů, které provádíme, ale patří sem i provádění bílých výplní, které se používají při ošetření kazu. Aplikaci výplně předchází vrtání zubu, čili odvrtání kazu. Mezera, která po odvrtání kazu vznikne, se následně vyplní materiálem. V případě, že jsou zuby zažloutlé a nepomáhá ani bělení, přichází na řadu estetická fazeta. Ta může být podle přání pacienta buď plastická, nebo keramická.

Bělení zubů

Patří mezi nejnovější stomatologické metody v oblasti péče o chrup. V naší ordinaci provádíme bělení zubů laserem. Tato metoda představuje nejvýkonnější ale i nejšetrnější způsob bělení a naším zájmem je aby vaše zuby dostaly tu nejlepší a nejdokonalejší péči. Dřív než přistoupíme k bělení, nejdříve posoudíme stav vaší dutiny ústní, zda není porušená sklovina, jaké jsou spáry okolo výplní apod., tedy vše, co by mohlo ohrozit bělící proces. V každém případě ale provedeme odstranění zubního kamene a důkladně vaše zuby očistíme. Bělení zubů není vhodné pro umělou zubní náhradu, pro zuby, které jsou poškozené užíváním tetracyklinových antibiotik a na tzv. mrtvé zuby. Po provedené kontrole chrupu na zuby naneseme bělící gel a necháme laser působit. Jedná se o velmi šetrnou metodu s okamžitým výsledkem, kdy dochází ke změně barvy zubů až o několik odstínů. Pokud pacient požaduje opravdu maximální efekt bělení je možné tuto metodu s časovým odstupem opakovat. Po zákroku se může u některých pacientů objevit zvýšená citlivost zubů, kterou lze řešit běžnými analgetiky. Po bělení zubů nedoporučujeme jíst výrazně horká či studená jídla a nekonzumovat potraviny s vysokým obsahem pigmentů či barviv a to z důvodu prevence citlivosti zubů, ale také kvůli možnosti znehodnocení celého bělícího procesu. Procedura bělení trvá v průměru asi 30 minut, ale výsledný efekt zářivě bílých zubů vám přetrvá několik let.

Parodontologie

Slovní výraz parodontóza slyšel jistě každý, a téměř také každý ví, že toto onemocnění postihuje tkáně v okolí zubu. Jde o zánětlivý proces, který provází lidstvo již od nepaměti. Aby jste lépe mohli pochopit toto onemocnění, nastíním vám nejdřív stavbu parodontu. Parodont je vše co upevňuje zub do čelisti. Je to závěsný aparát zubu a jeho tkáň obklopuje a fixuje zub. Začátek onemocnění parodontu je zánět dásně, který vznikne působením bakterií zubního kamene a zubního plaku na povrch zubu. Zubní kámen se spolu s bakteriemi šíří od krčku směrem ke kořeni, dásně zčervenají, jsou oteklé, na dotek bolestivé a při čištění zubů krvácejí. Čím je zánět těžší, tím jsou příznaky výraznější. Jedná se o první a počínající stádium parodontitidy, které je léčitelné. Po odstranění zubního kamene a po provádění vzorné hygieny dutiny ústní, se dásně brzo zhojí. Pokud ale zánět není léčen, pokračuje dále do hloubky a mění se postupně v parodontitidu. Dochází ke vzniku hlubokých chobotů v prostoru mezi zubem a dásní, dásně začínají ubývat, zvyšuje se pohyblivost a viklavost zubů a dochází až ke ztrátě zubů. To vše doprovází špatný dech a nepříjemný pocit v ústech. Prevencí je čištění zubů nejméně dvakrát denně. Paradontitidu vyléčit lze, ale po závažnějších formách obvykle zůstávají následky, což se projevuje úbytkem kosti a obnažení části kořene zubu. Při dobré hygieně zuby mohou zůstat funkční i po několik dalších let. Léčba parodontitidy se ale liší závažností a pokročilostí onemocnění. Každá léčba začíná instruktáží o důkladném čištění chrupu a hlavně praktickým nácvikem, nebude ale nikdy úspěšná, pokud pacient nebude dbát našich pokynů, řádně dodržovat hygienu dutiny ústní, protože ani sebelepší odborná péče nevede bez spolupráce pacienta k úspěchu. Spolupráce pacienta je pro zdárnou léčbu více než klíčová. Pokud u závažnějších forem parodontitidy stále choboty přetrvávají, obvykle se přistupuje k chirurgickému zákroku, kdy se po odklopení dásně očistí kořen. Poté je dáseň usazena zpět na původní místo a upevní se několika stehy.

Protetika

Cílem protetického ošetření je nahradit chybějící část zubu, zub jako celek nebo nahradit celou skupinu zubů. Protetickými náhradami našim klientům vylepšíme nejen tvar zubu, ale také jeho barvu nebo sklon. U rozsáhlých rekonstrukcí je možné upravit výšku nebo i typ zubu. Zhotovená korunka je pro všechny zuby stejná, liší se jen druhem materiálu.

Celokeramická korunka je bílá a je nejvěrnější napodobeninou zdravého zubu a proto je právem považována za královnu mezi korunkami, je prakticky k nerozeznání od vlastního zubu. Jako základní a jediný materiál je použita keramická hmota, kterou lze individuálně přizpůsobit odstínu vlastních zubů. K definitnímu usazení korunky se používají barevně upravené speciální cementy. Celokeramické korunky jsou nejen vysoce estetické, ale i dostatečně mechanicky odolné a vhodné především pro přední zuby a pro stoličky. Prakticky se ale dají použít u jakéhokoliv zubu, ky je zapotřebí nahradit zubní tkáň korunkou.

Metalokeramická korunka, má kovový podklad, ale povrch je celý bílý. Je vysoce estetická a funční a má své standardní místo mezi ostatními korunkami. Může být jak na viditelném místě části chrupu, tak i na místě, které není na první pohled vidět. Na této korunce neulpívá škodlivý mikrobiální povlak, ani zubní kaz, nezabarví se ani po dlouhé době od cementování, povrch je odolný proti působení vnějších vlivů jako jsou například potravinová barviva, čaj, červené víno apod. Výhodou je i nízká tepelná vodivost, která zaručuje, že korunka není citlivá na tepelné podněty.

Pryskyřičná korunka se používá při rozsáhlém poškození zubu, kdy už nelze garantovat trvanlivost výplně, protože by nebyla dostatečně funkční. Lze jí použít jak na živý, tak na mrtvý zub. Životnost korunky nezávisí jen na materiálu, ale do značné míry je ovlivněna i na spolupráci pacienta, to znamená dodržování pravidelných kontrol a provádění dokonalé ústní hygieny. Používá se jako přechodné řešení k zakrytí pahýlu do doby, než bude zhotovena definitivní korunka, nebo je možné ji použít na předních zubech jako provizorium.

Můstky – nahrazují jeden nebo více ztracených zubů, jsou pevně zakotveny na zubech a stejně jako korunky si klient může vybrat vhodný můstek s ohledem na estetiku.

Snímací protézy- snímací protetika patří mezi nejnáročnější typ ošetření, protože dochází k náhradě většího počtu zubů. K uchycení náhrady se využívá pevného spojení kosti s kořenem zbývajících zubů.

Záchovná stomatologie

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o zachování zdravých, ale i o léčbu poškozených nebo nemocných zubů, výplně zubů a endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků). Nejčastěji k onemocnění zubů dochází vlivem zubního kazu. Nebezpečím pro onemocnění zubů je i zubní kámen, který vzniká ze zubního plaku. Proti zubnímu kameni je nutno účinně postupovat a odstraňovat ho.

Zubní kámen vzniká tak, že při špatné ústní hygieně se do zubního plaku ukládají minerální látky ze slin. Povrch zubního kamene je drsný, proto se snadno na něj ukládají zbytky potravy a další vrstvy zubního plaku. Původně měkký a čištěním zubů snadno odstranitelný zubní plak, se přeměnou na zubní kámen stává při běžném čištění neodstranitelný. Zubní kartáček nebo dentální niť odstraní zubní plak co je na povrchu kamene, ale samotný kámen nikdy neodstraní., protože je velmi pevně přichycen k zubu a jeho odstranění lze provést pouze profesionálně. Zubní kámen odstraňujeme buď mechanicky pomocí speciálního nástroje, nebo ultrazvukem. Po jeho odstranění použijeme speciální leštící pastu nebo zuby dočistíme a doleštíme směsí prášku a vody, která vaše zuby vyhladí a zpomalí tak usazování a tvorbu zubního kamene. V některých případech je nutné použít lokální anestezii, obzvláště kdy zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

Tvorba zubního kamene je odrazem toho, jak kvalitně si dutinu ústní čistíte. Pokud si každé ráno a večer důkladně vyčistíte všechny plošky zubů, zamezíte tak tvorbě zubního plaku a jeho přeměně v zubní kámen. Zubní kámen se netvoří pouze ze zubního plaku, někdy je jeho zvýšená tvorba spojená s onemocněním slinných žláz či jiných orgánů, ale tato onemocnění se příliš často nevyskytují. Pokud se vám zubní kámen ale tvoří pravidelně, bylo by vhodné požádat zubní hygienistku, která vás naučí správné technice čistění zubů.

Laserová terapie zubu

Při této léčbě využíváme léčebných účinků laserového záření jako podpůrného prostředku pro zmírnění komplikací při některých zákrocích. Velmi dobré výsledky máme při ošetření citlivých krčků, při hojení rány po vytržení zubu, nebo i při ošetření drobných oděrek. Laser je velmi účinný při ošetření měkkých tkání, jako je dáseň, sliznice nebo kůže. Ošetření laserem přináší nesporné výhody, neboť zákrok vyžaduje minimální nebo žádné množství anestetika, nezpůsobuje žádné vibrace nebo zvuky, potlačuje otoky a bolest, zastavuje krvácení během zákroku a má sterilizační efekt během celého zákroku.

Lékaři

Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. více informací & nastavení