Léto v českokrumlovské nemocnici je mezinárodní dobrodružství

Každý rok navštíví Český Krumlov a okolí značné množství turistů z domova i ze zahraničí ...

Podle věku a národnosti pacienta dokáží lékaři českokrumlovské nemocnice už předem odhadnout, s jakou diagnózou je rychlá záchranná služba přiváží. Nejvíce ošetřených připadá na seniory, kteří podcení letní horka a dehydrovaní a mnohdy hladoví vyrážejí na prohlídku města. Velmi často jde o jednodenní návštěvníky z nedalekého Rakouska a Německa. V těchto případech obvykle postačí krátká hospitalizace, poskytnutí tekutin a odpočinku.

Kurióznější, ale nikoliv neobvyklé, jsou případy topících se hostů z Jižní Koreji. Ti, zlákáni k plavbě po Vltavě, sedají do lodě bez zkušeností a zpravidla neplavci: „Asiati často nerespektují značení na řece a nemají zkušenosti s ovládáním lodě. Není proto výjimkou, že chtějí sjíždět jez v místě, které k tomu není určeno. Výsledkem takového dobrodružství jsou podchlazení a téměř utopení exotičtí vodáci“ dodává lékař interního oddělení Pavel Hausdorf.

Pomyslnou hitparádu letních nepříjemností končících v nemocnici vedou i letos vosy. I nealergičtí pacienti nesou bodnutí vosou nebo včelou do obličeje mnohdy velmi těžko. Otok může být velmi nebezpečný v okolí nebo uvnitř ústní dutiny: „Vosy milují pivo nebo sladké limonády. Plechovku nebo lahev je proto třeba nejprve prohlédnout nebo si poslechnout, zda uvnitř něco nebzučí“ dodává primář interního oddělení Jindřich Florián.

..:: zpět na úvodní stránku